Stopy

Autor: Marian Hrnčiar | 10.12.2013 o 3:22 | (upravené 15.4.2014 o 16:42) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  71x

Tri hodiny po polnoci. Práca konečne hotová. Mohlo to počkať do zajtra, ale najlepšie sa mu pracuje, keď je v dome ticho. Zahľadí sa na nočné pole. Mračná sú nízko.  Spomenie si, ako ho žena, než išla spať, volala k oknu, nech sa pozrie na tie divné svetlá v starom dome krížom cez pole. V noci sa tam vskutku nezvyklo svietiť.

What are they doing in the Hyacinth House?

Navyše to podivné auto, ktoré tade prechádza každý deň presne o 02:14. Hliadkovacie auto polície, ktoré kontroluje oblasť starých vinohradníckych búd, myslí si. Vo vinohradníckom dome sa rozsvietilo. Čo už, starý vinár si môže ísť vypiť kedy chce. Zlodeji pri vlámačke nerosviecujú celý barák. Kým pracoval, napadlo 15cm nového snehu. Spať sa mu nechce. V poslednej dobe sa prinútil robiť denne aspoň 50 kľukov. Skôr pre dobrý pocit, než nejaké zlepšenie kondície. Dnes ich ale vynechal. Pôjde teda odpratať sneh. To, podľa neho určite vydá za 50 kľukov. A žena určite ocení, že sa jej bude ráno ľahšie vychádzať z garáže. Ešte než sa odlepí od počítača, stihne si v záchvate náhodného browsovania pozrieť aktuálne zábery UFO z Jeruzalema. Aj tak je to najskôr iba Ironman, pomyslí si a uchechtne sa. Oblečie si staré veci. Lopatu vždy necháva v záhrade, pretože na teplú sa lepí sneh. V nočnom tichu si náhodne (hoci každá taká myšlienka má nejaký podvedomý podnet) spomenie, ako mu otec hovoril o dohode, ktorú mal s kamarátom. Vraj, ak jeden z nich umrie, má prísť povedať tomu, ktorý bude žiť, či existuje posmrtný život. Otcov kamarát sa skutočne zastavil v noc, keď umrel a otec o jeho nešťastnom úmrtí ešte nevedel. Nuž, cez tichú zasneženú noc chodí človeku po rozume všeličo.

I see the bathroom is clear,
I think that somebody's here,
I'm sure that someone is following me.

Back door man

Všetko vonku má od pouličného osvetlenia oranžový nádych. Ten pohľad má rád. Do toho potichu padajúci sneh. Garáž nechá otvorenú, nekúri sa tam a pri zatváraní dosť vŕzga, nechce budiť ženu a susedov.  Aj lopatou narába tak, aby čo najmenej zaberal o chodník. Úplný ninja. Príjazdovú cestu má hotovú za 15 minút. Odhrnie aj u susedov. Sú už starí, navyše sa nikdy nesťažovali na hluk. A že sa párkrát kľudne mohli. Po ceste vidí prichádzať starý favorit. Pozorujúc ho sa zadýchaný oprie o lopatu a spokojne si odpľuje. Aký druh ľudí šoféruje o tretej ráno favorit po zasneženej ulici na predmestí, napadne ho. Asi rovnaký, aký odhŕňa sneh, odpovie si v duchu. Favorit prechádzajúc popri ňom, spomalí na rýchlosť kroku. Všimne si, ako je spolujazdec nalepený na okne a civí naňho s otvorenou hubou. Auto zrýchli a odfrčí preč, zanechajúc vo vzduchu za sebou okrem benzínového zápachu ešte čosí iné, ťažko popísateľné. Smerom od poľa sa ozve krátky výkrik. Nie je v ňom zúfalstvo, volanie po pomoci. Skôr agresívna radosť. Prisahal by, že to znelo ako hlas Jima Morissona. Nervózne sa vydá naspäť domov, tešiac sa na teplú posteľ a lásku jeho života. Toto je príliš podivné aj preňho. Na príjazdovej ceste do garáže zbadá v tenkom poprašku snehu, ktorý stihol napadnúť, než odhrnul chodník u susedov, stopy smerujúce do vnútra. Srdce mu vynechá pár temp.

All our lives we sweat and save,
Building for a shallow grave,
Must be something else we say,
Somehow to defend this place.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Netreba vedieť, čo je Kajínek. Z väznice vykročila celebrita (Schutzov týždeň)

Proti „ideám“ Sme rodina je šuvix aj nový „sociálny balík“ Smer-SNS-HíD.

DOMOV

Cirkev o podpore Kotlebu: takto sa kňazi nesmú správať

Biskupi ideológii pozornosť nevenujú.


Už ste čítali?